Projekt" Znanje za održivo djelovanje"- radionice za učitelje
Autor: Nada Crnković, 7. 9. 2019.

Naša se škola uključila u projekt "Znanje za održivo djelovanje" s ciljem da dodatno osposobimo učitelje i učenike znanjima i vještinama iz područja održivog razvoja te da povećamo razumijevanje uloge vlastitog djelovanja u zajednici. Cilj nam je da učenike potaknemo na aktivno sudjelovanje u oblikovanju sadašnjosti i budućnosti te da razvijemo njihovo razumijevanje pojma održivi razvoj, odgovornost za njegovu primjenu u svojoj zajednici te spremnost na dijalog sa zainteresiranim akterima u zajednici.

U prvih šest mjeseci projekta članice našeg  školskog tima (Nevena Starčević, Jelena Bugarski, Mirjana Fiorido i Nada Crnković) sudjelovale su na seminarima na kojima su stekle teorijsko i praktično znanje o temama održivog razvoja i njihovoj primjeni u nastavi, za potrebe ovog projekta, ali i dugoročnoj primjeni u svoj redovan rad u školi. Prvi seminar održan je početkom srpnja u Kninu, a drugi u Puli početkom rujna.

Učenici predmetne nastave naše škole sudjelovali su na zanimljivim radionicama o održivom razvoju. Trenutno se pripremamo za realizaciju našeg školskog projekta: učenici će uz učitelje analizirati probleme u svojoj lokalnoj zajednici i osmisliti konkretne aktivnosti kojima će nastojati doprinijeti rješenju problema, imajući u vidu načela održivog razvoja.

„Znanje za održivo djelovanje“ dvogodišnji je projekt koji se provodi u okviru natječaja Švicarsko-hrvatskog programa suradnje u području "Osnaživanje doprinosa organizacija civilnoga društva obrazovanju za održivi razvoj za unaprjeđenje ekonomske i socijalne kohezije". Nositelj projekta je  udruga Zelena Istra iz Pule, a partneri su Ekološka udruga Krka Knin i Centar za mirovne studije iz Zagreba te partnerske škole iz Pule: OŠ Kaštanjer, OŠ Monte Zaro, OŠ Šijana, Gimnazija i partnerske škole iz Knina: OŠ Domovinske zahvalnosti i SŠ Lovre Montija.