> Projekti  > CROCUS
Holokaust i genocidi 20. stoljeća - seminar za učitelje

Seminar za hrvatske učitelje i nastavnike pod nazivom Holokaust i genocidi 20. stoljeća održao se u Shoah memorijalu u Parizu od 3. do 6. prosinca 2018. godine. Seminar u partnerstvu organiziraju i provode Agencija za odgoj i obrazovanje i Shoah memorijal temeljem međunarodnog sporazuma, a ove je godine u njemu sudjelovalo 17 odgojno-obrazovnih radnika te više savjetnice AZOO-a Loranda Miletić i Renata Ozorlić Dominić.

Teme seminara obuhvaćale su povijesni pregled pojava antisemitizma i antijudaizma kroz stoljeća, antisemitizam, rasne zakone, progon i istrebljenje Židova u razdoblju nacizma i fašizma te život Židova prije, za vrijeme i nakon holokausta. Osim genocida nad Židovima, seminarom je obuhvaćeno i stradanje Roma, čemu je posvećena aktualna tematska izložba Shoah memorijala „Internacija nomadskog stanovništva – francuska povijest (1940-46)“. Sudionici seminara su uz stručno vođenje pogledali izložbu i stalni postav memorijala, kao i spomen-područje deportacijskog logora u Drancyju.

U okviru teme genocida 20. stoljeća sudionici su upoznati s mehanizmima i procesima u pozadini zločina protiv čovječnosti, prikazanih na primjeru naroda Tutsi stradalih u Ruandi 1994. godine te suvremenim oblicima širenja antisemitizma posredstvom društvenih mreža. Kroz radionice, sudionici su iskustveno doživjeli kako učenike poučavati o holokaustu pomoću materijala i pristupa koji su njima sadržajno i dobno prilagođeni.

PROJEKT “ ŠAFRAN” / THE CROCUS PROJECT, 2023.

Autor: Nada Crnković, 20. 11. 2023. 08:42

Marljive ruke učenika šestih razreda razreda i polaznika izvannastavne aktivnosti Građanskoga odgoja i obrazovanja, ove su godine zasadile šafrane u sklopu projekta „Šafran“./ THE CROCUS PROJECT. Lukovice smo dobili u suradnji sa JUSP Jasenovac s kojom surađuemo od početaka ovog projekta.

Projekt je namijenjen učenicima u dobi od jedanaest do osamnaest godina i osmišljen kao cjelogodišnja aktivnost u koju se svake godine uključuju škole iz cijeloga svijeta. Nastao je na poticaj Europske unije, pod programom „Europe for citizen“ u suradnji s irskim Ministarstvom integracija i Holocaust Education Trust Ireland.

Naša škola u pojektu sudjeluje od samih početaka. Projekt Šafran (The Crocus Project) na opipljiv i zanimljiv način upoznaje mlade ljude s temom Holokausta i podiže svijest o opasnostima diskriminacije, predrasuda i nesnošljivosti. Uključivanje djece u sadnju lukovica i promatranje cvijeća kako raste potiče kontinuirano učenje o važnosti tolerancije i poštovanja. Lukovice žutog šafrana se ujesen sade u znak sjećanja na milijun i pol židovske djece i tisuće druge djece koja su umrla u Holokaustu. Žuti cvjetovi podsjećaju na žute Davidove zvijezde koje su Židovi bili prisiljeni nositi pod nacističkom vlašću. Šafran cvate krajem siječnja ili početkom veljače, otprilike u vrijeme Međunarodnog dana sjećanja na Holokaust (27. siječnja). Šafrane smo zasadili u posudu za bilje te očekujemo rast naših šafrana.

Voditeljica /Edukatorica o Holokaustu      Nataša Ilić - Agatić, mag.philol.croat.et ital.

« Ožujak 2024 »

> Projekti  > CROCUS