Sportske vijesti

Sportski uspjesi u 1. polugodištu 2022./2023.školske godinre

Autor: Nada Crnković, 7. 1. 2023.

KOŠARKA – 3.mjesto na gradskom natjecanju

Jan Salihbašić, Tim Salihbašić, Niny Jurica, Edi Benčić, Karlo Kovačić, Rok Bodiš, Fran Račan, Mihael Hlatkij, Stefan Bosiočić, Matej Ustić, Lean Modrušan Pitinac

PLIVANJE – županijsko natjecanje – djevojke 3.mjesto; dječaci 1. mjesto i 11.mjesto na državnom natjecanju

Leon Josip Bošković, Karlo Kovačić, Leon Brigljević, Ilan Roun, Lean Modrušan Pitinac, Tomislav Štoković, Dean Božušković, Daris Džanić, Dominik Ivančić, Blaženko Pavić, Boris Pavić

Paola Kovačić, Mia Jadreško, Dora Komaprić, Dora Poša

ŠAH – 3.mjesto na gradskom natjecanju

Filip Mijić, Frane Kelava, Dominik Dangubić, Mark Pujas

FUTSAL – djevojke 2. mjesto na gradskom natjecanju

Ajla Džanić, Ema Čelić, Andrea Ucović, Matea Čubrilo, Jana Banovac, Ada Gravkić, Ana Božac, Lana Miletić

KROS – dječaci – 3.mjesto na gradskom natjecanju

Karlo Kovačić, Lean Modrušan Pitinac, Luka Ban, Tomislav Štoković

Čestitamo učenicima i njihovim učiteljima na dobrim sportskim rezultatima!

Sport u školi

GRANIČAR

Graničar (eng. dodgeball od dodge "izbjeći, izmaknuti se" + ball "lopta") je ime tradicionalne igre koja se uči na satovima tjelesne i zdravstvene kulture diljem svijeta, obično u osnovnoj školi, ali i u srednjim školama i na sveučilištima i kao profesionalni sport. Popularan je i neslužbeni graničar, kojeg često igraju đaci na igralištu ili u dvorani. Ima mnogo varijacija igre, ali svaka uključuje izbjegavanje lopte s kojom igrači suprotnog tima gađaju igrače trenutnog tima. Prvi zapis o dječjoj igri zvanoj "izbjegni loptu/graničar" postoji još od 1905. godine.

Iako je slična igri između dvije vatre, ne radi se o istoj igri. Ekipa nastupa u mješovitom sastavu tj. sastavljena je od dječaka i djevojčica. U ekipi mora biti minimalno tri dječaka ili tri djevojčice koji odmjeravaju snage u brzini i snalažljivosti. Ekipa može maksimalno prijaviti 9 igrača od kojim je jedna 1 zamjena, koja nastupa samo u slučaju ozljede ili nemogućnosti dolaska nekoga od 8 prvoimenovanih.

U igri sudjeluje osam (8) igrača, sedam (7) u svojoj polovici terena za igru i jedan graničar. Graničar se nalazi iza linije terena za igre na suprotnoj strani od polovice terena za igru gdje se nalazi njegova ekipa. Suparnička ekipa nalazi se između graničara i njegove ekipe

Cilj igre je da svaka ekipa rukom bačenu loptu neobranjivo pogađa igrače suparničke ekipe u njihovom polju, a da izbjegnu iste namjere suparničke ekipe.

Ekipa osvaja set kada postigne 15 poena (jedan pogodak donosi jedan poen). U igri pobjeđuje ekipa koja prva osvoji dva seta. U slučaju neriješenog rezultata (1:1 u setovima), igra se treći set (tie-break) tj. izbacivanjem iz igre igrača suparničke ekipe jednokratnim pogocima.

Igra počinje tako da graničar upućuje loptu u igru. Protivničke igrače se smije gađati tek nakon dva dodavanja. Dodavanje je akcija kojom se lopta upućuje suigračima i prelazi prostor terena iznad dohvata protivničkih igrača. Neuspjelo dodavanje se smatra kada lopta dođe u posjed protivničkoj momčadi i tada ekipa čim ponovno dođe u posjed lopte mora ostvariti dva uspješna dodavanja. Također ovo pravilo vrijedi i za ekipu koja nije bila prva u posjedu lopte.

Poen se postiže neobranjivim direktnim pogotkom loptom bačenom rukom (rukama) u suparničkog igrača. Poen vrijedi nakon što je lopta pogodila suparničkog igrača i pala na tlo. U slučaju kada suparničkog igrača lopta pogodi i ne udari u tlo nego je uhvati suigrač pogođenog igrača to nije ostvareni poen.

> Sport u školi