30. travanj - Nacionalni dan hitne medicinske službe - posjet u sklopu Građanskog odgoja i obrazovanja

Autor: Nada Crnković, 11. 4. 2024.

30. travanj proglašen je Nacionalnim danom hitne medicinske službe te su tim povodom učenici naše škole koji pohađaju izvannastavnu aktivnost Građanskog odgoja i obrazovanja, a dio su podmlatka gradske organizacije Crvenog križa u Puli, posjetili u pratnji svoje mentorice profesorice Nataše Ilić Agatić djelatnike Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Istarske županije.

Dočekala ih je dr. med. spec. Slađana Radošević te im je u Edukacijskom centru održano predavanje, edukacija i simulacija oživljavanja unesrećene osobe. Bacc. med. techn. Dejan Martić imao je  zanimljivo i vrlo inspirativno predavanje te su učenici s užitkom i velikom pozornošću slušali. U predavanju je naglasio da je dostignut vrlo visok postotak preživljavanja srčanog zastoja u skladu sa svjetskim trendom  te je govorio o važnosti pravovremeno pruženoj pomoći koja igra ključnu ulogu u preživljavanju srčanog zastoja što znači da se spas života mjeri u sekundama.

Učenici su tijekom posjeta “hitnoj” imali priliku vidjeti simulaciju oživljavanja i osnovnog održavanja života uz uporabu automatskog vanjskog defibrilatora, saznali su  na kojim su lokacijama u gradu Puli postavljeni uređaji, kako ih mogu u hitnim slučajevima koristiti sukladno  protokolu, te su upoznali tehniku upuhivanja zraka osobi kojoj je stalo srce, kako se radi  masaža srca i pravilno korištenje AVD uređaja.

Učenici su sami zaključili te predložili kako svaka pulska škola, vrtić, zgrada, muzej, stadion, svako mjesto sa velikom frekvencijom ljudi treba imati postavljene AVD uređaje.

Učenici su nazočili dnevnoj radnoj dinamici u Medicinsko prijavno dojavnoj jedinici (MPDJ) gdje su osvijestili zahtjevnost posla, ali i naučili od djelatnica Manuele Pokrajac te Nelli Bratičić sve o postupanju vezanim za hitne pozive građana, slanju prvog raspoloživog tima hitne medicinske službe te  poduzimanju svih  neophodnih hitnih medicinskih postupaka u cilju spašavanja života, time i boljeg ishoda liječenja.

Učenici su razgledali vozila i upoznali iskusnog liječnika Sašu Nešića koji im je na vrlo zanimljiv način objasnio o aparatima u vozilu i njihovoj svrsi. Upoznali su i rad novog robota pod nazivom Lucas 3 te reanimacijsku lutku Marka koja je prema riječima doktora Nešića, velika pomoć, doslovno treći član tima prve pomoći.

Svi su učenici isprobali postupak reanimacije na modelu lutke uz vođenje i edukaciju dr. Saše Nešića.

Naši su učenici puno toga naučili, prije svega spoznali su veliku važnost brzog djelovanja, kvalitetne obuke te nužnost poznavanja znanja kako unesrećenoj osobi pružiti neodgodivu pomoć. Spoznali su veliku požrtvovnost, nesebičnost i predanost u radu, koju svi naši današnji edukatori te svi zaposlenici Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Istarske županije pružaju u svakodnevnom spašavanju naših građana.

Spoznali su stresnost različitih situacija i zahtjevnost njihove prirode posla i naučili kako je najveći dar spasiti nečiji život.

Pod VIŠE pročitajte  detaljnije o radu Hitne medicinske službe te pogledajte slike.

Jednoglasnom odlukom Hrvatskog sabora 2013. godine, 30. travanj proglašen je Nacionalnim danom hitne medicinske službe, s ciljem senzibiliziranja javnosti o važnostima i specifičnostima ove iznimno odgovorne i teške djelatnosti, te kako bi se potaknulo građane da ispravnim postupcima pozivanja hitne medicinske službe doprinose boljem zdravstvenom ishodu unesrećene ili oboljele osobe.

Automatski vanjski defibrilator (AVD) je jednostavan prijenosni uređaj koji spašava ljudske živote isporukom kontroliranog električnog šoka osobama sa srčanim zastojem. Srce se zbog električnog šoka može ponovno pokrenuti i život osobe može biti spašen.

Zanimljiva je činjenica kako je to potpuno automatiziran uređaj koji putem jednostavnih glasovnih uputa osobi omogućuje pomoći unesrećenom u vrlo kratkom roku. Njegova brzina i mobilnost te činjenica da ga može koristiti zaista svatko, a bez opasnosti za sebe i unesrećenog, razlozi su zbog kojih se AVD u većim sredinama i u gradovima na Zapadu nalazi na brojnim lokacijama.

Novi robot  pod nazivom Lucas 3 u stanju je automatski pacijentima pružiti CPR (kardio-pulmonalnu reanimaciju), odnosno masažu srca u slučaju zastoja, čime se osoblju hitne pomoći oslobađaju ruke za druge vitalne intervencije.

Reanimacijska lutka Marko je  model koji simulira glavu, vrat i torzo odrasle osobe i  dizajnirana je za relistični trening reanimacijskih vještina, primarno kardiopulmonalne reanimacije (KPR) s jasno vidljivim orijentacijskim točkama na glavi, vratu i prsnom košu.

Sukladno Protokolu  o postupanju vezanim za hitne pozive građana prema svakom pacijentu uvijek se upućuje prvi raspoloživi tim hitne medicinske službe koji je educiran i posjeduje potrebno znanje, i svu potrebnu medicinsku opremu. Dolaskom na mjesto događaja  poduzimaju sve neophodne hitne medicinske postupke u cilju spašavanja života i boljeg ishoda liječenja.

« Travanj 2024 »