Što je volontiranje?- Međunarodni dan volontera 5.prosinca

Autor: Nada Crnković, 8. 12. 2023.

Povodom Međunarodnog dana volontera koji se obilježava 5. prosinca, Volonterski centar Istra organizirao je akciju volonterstva i  promociju dobrobiti volontiranja u srijedu, 6.prosinca  na gradskoj tržnici u Puli. Akcija je organizirana i pripremljena na satu Građanskog odgoja i obrazovanja s učenicima petih i šestih razreda naše škole s učiteljima Natašom Ilić Agatić i Nikolom Vukelićem. Obrađivali su tematiku volontiranja pod nazivom  "Kad volontiraš, činiš dobro sebi i drugima", a učenici su naučili što je volontiranje, koje su to aktivnosti i tko je osoba koju nazivamo „volonter“.

Učenici su u pratnji školske pedagoginje Andreje Arapović i pod vodstvom Maje Erak iz Volonterskog centra Istra na  tržnici zaustavljali prolaznike s pitanjem  što je za njih volontiranje , a prolaznici su svoje odgovore upisivali na srca izrađena od kolaž-papira. Cilj ulaska među građane ostvaren  je pozitivnom interakcijom.

O volonterstvu pročitajte pod VIŠE.

Volonterstvo je jedan od najsnažnijih elemenata koji doprinosi razvoju društva te je važan dio svakog suvremenog društva. Ono osnažuje pojedince, izgrađuje osjećaj solidarnosti, potiče na sudjelovanje, štiti ranjive skupine od ekonomske, društvene i političke marginalizacije, istaknula je Erak iz Volonterskog centra istra, dodajući da volontiranje sadrži moć transformacije volontera - pojedinca prema većoj samouvjerenosti, osjećaju osobnog postignuća, nove profesionalne inspiracije, usvajanju novih vještina i znanja, stjecanju novih prijateljstava i osjećaju zajedništva.

Djeca mlađa od 15 godina, po zakonu o volonterstvu, ne mogu biti 'formalni' volonteri, ali mogu biti uključeni u aktivnost koja se naziva odgoj za volontiranje. Dobrobiti volontiranja, odnose se na sve uključene u proces volontiranja: i volontere, i organizatore, i korisnike volontiranja i, u konačnici, čitavu zajednicu.

« Travanj 2024 »