5. listopad- Svjetski dan učitelja

Autor: Nada Crnković, 19. 10. 2023.

Uloga učitelj(a)ice iznimno je važna, a prenošenje i usađivanje znanja samo njezin mali dio.   „Do škole je sve jednostavno“, ustvrdit će mnogi jer i sami se sjećaju trenutka kada su se nesigurna koraka odazvali na prvo školsko zvono i nepovratno napustili zonu mekane, djetinje sigurnosti. Tih nekoliko malih koraka označilo je ulaz u uzbudljiv svijet, u kojem svaka greška ima svoju cijenu. Tu se učimo se prijateljstvima, granicama i funkcioniranju u zajednici. To je vrijeme kada počinjemo skupljati trajne ožiljke na koljenima, laktovima, ali i duši. Kada se učimo suradnji, ali i suparništvu. Vrijeme kada se neprekidno uspinjemo i padamo bez roditelja koji će nas obraniti od svih stvarnih i izmišljenih opasnosti, kada se uz budno oko pronicljive i iskusne učiteljice/učitelja  počinjemo pretvarati u karakterne ljude s određenim vrijednostima i stavovima. O tome govori i slavna krilatica: „Ne predaje učitelj ono što želi, ne predaje učitelj ono što zna, učitelj predaje ono što jest.“

U 19. stoljeću slavni Josip Juraj Strossmayer je rekao: „Život učitelja ima učeniku biti ogledalo pravo i glavni dokaz istini koju pripovijeda. Učiti, a ne činiti znači jednom graditi, a drugom razgrađivati.“

Kako je to biti učitelj iskusili su neki učenici zamijenivši uloge sa svojim učiteljima. Tako je učenik bio učitelj, a učitelj učenik. Bilo je zanimljivo iskustvo i za jedne i za druge, za sve.

Taj dan bio je prilika zahvaliti se na preko 40 godina predanog rada u razredu učiteljici Eržebet Kvaranta koja je sa završetkom školske godine zasluženo otišla u mirovinu. O njoj i njenom radu vrlo emotivno govorila je njena "paralelka" , učiteljica Vera Šebelić i ganula je svojim govorom sve prisutne. Učiteljica Eržebet je u svom duhu svoj govor uobličila u pjesmu i na taj se način oprostila od svog kolektiva. Najavila je objavu svoje knjige "Pod svjetlima mašte" koja sadrži objedinjene njene tekstove za dramatizaciju s kojima je nastupala pripremajući svoju dramsku skupinu i godinama postizala uspjehe na državnoj razini. Želimo joj "nemirnu" mirovinu u kojoj će aktivno ostvarivati sve ono što nije mogla tijekom svog  radnog vijeka.

Hvala na svemu, čestitamo i sretno, draga naša učiteljice Eržebet!!!

Isto tako, čestitali smo i učiteljici  Neveni Starčević koja je prošle školske godine sa svojom učenicom ostvarila izniman rezultat- 1.mjesto na državnoj razini kao i osvojen Oskar znanja.

Osim natjecanja na LIK 23., učiteljica Nevena aktivno radi u keramičkoj i likovnoj radionici te u te izvannastavne  aktivnosti uključuje mnogo mladih talentiranih učenika - umjetnika, prepoznaje ih i usmjerava, prijavljuje njihove radove na razne natječaje koji su redovito visoko rangirani.

Želimo joj i dalje uživanje u radu s učenicima i ostvarivanje lijepih likovnih uradaka.

Troje učitelja napredovalo je i u više zvanje.

Ecio Božac, učitelj matematike, napredovao je u više zvanje - učitelj mentor.

Emi Belušić, učiteljica engleskog jezika, uspješno je produžila svoje više zvanje - učiteljica savjetnica za narednih 5 godina,

a Tatiana Giorgi, učiteljica glazbene kulture, napredovala je u više zvanje - učiteljica izvrsna savjetnica.

Nažalost, na Dan učitelja je bilo odsutno dvoje napredovanih učitelja ( Božac i Giorgi) pa smo jedino učiteljici Emi uručili cvijeće.

Čestitamo im!

Svečanoj sjednici nazočila je i gđa Lena Radunić iz gradskog Odjela za društvene djelatnosti i mlade te se svima obratila s lijepim riječima i čestitkama za Svjetski dan učitelja. Taj dan je bio i projektni dan kad se održala i eko-štafeta s petašima i sadnja cvijeća i stabla šipka te su nam u posjet došle i predstavnice Herculanee i uručile Zahvalnicu .

svečana sjednica UV OŠ Kaštanjer Pula

« Travanj 2024 »