Vijesti iz boravka
Prvo polugodište u boravku 2.a
Autor: Klaudija Racan Ukošić, 22. 12. 2020.

U boravku 2.a  cijelo je polugodište bilo vrlo zanimljivo i jako brzo je prošlo. Nismo se ni okrenuli, a rujan nam je proletio u upoznavanju s novom učiteljicom i ponovnom međusobnom povezivanju. Listopad smo započeli obilježavanjem "Tjedna svemira". Svemir nas je toliko zaintrigirao pa smo mu odlučili posvetiti cijeli mjesec. Učili smo o Suncu, Mjesecu, planetama, astronautima i o mnogočemu drugom. Promatrali smo rad Međunarodne svemirske stanice i gledali dokumentarni film "Put u svemir". Nadahnuti naučenim, izražavali smo se i kreativno. Izradili smo veliki razredni model Sunčeva sustava, nacrtali galaksiju, Sunce i svemirsku stanicu. Radovima smo ukrasili učionicu.

Osim svemira, kroz mjesec smo obradili i glazbenike u sklopu projekta "Pet minuta petkom za glazbu". Uživali smo u glazbenim djelima klasične i filmske glazbe . Učili smo o radu i djelima umjetnika Michelangela Buonarottija. Najviše nas se dojmilo oslikavanje Sikstinske kapele pa smo po uzoru na Michelangela slikali u ležećem položaju. Smijali smo se, žalili i izvukli poantu "kako nije baš lako crtati naopako!" Motiv su nam bile jabuke jer smo taj dan obilježavali i Dan jabuka.

Sa studenim stižu nove avanture i tako od svemirskih znalaca postajemo izumitelji. Mali izumitelji, velikih ideja! Naučili smo mnogo toga o važnosti izuma koji nam olakšavaju svakodnevni život, ali i uočili neke od mana moderne tehnologije. Letjeli smo s braćom Wright te upoznali izume Nikole Tesle i Fausta Vrančića. Na kraju tjedna pustili smo mašti na volju i izmislili svoje vlastite izume. Nacrtali smo ih, detaljno opisali, a potom i prezentirali razredu.

U nastavku mjeseca slušali smo jesenske pjesme, promatrali prirodu kako se mijenja, skupljali jesenske plodove i uživali igrajući se na zraku. Za naš jesenski pano izradili smo lišće, jesenske mobile, ježeve i origami muhare.

Osim likovnih i kreativnih postignuća, uz pomoć razrednog kalendara, uvježbavali smo dane, tjedne i mjesece u godini, godišnja doba te savladali kako napisati nadnevak.

Mišlju da je "Umjetnost linija naših misli!" završili smo mjesec. U sklopu projekta "U svijetu likovnih umjetnika 2" obradili smo rad Gustava Klimta. Nadahnuti njegovim djelima, naslikali smo svoju verziju "Drva života".

Nismo se ni okrenuli i već su počele novogodišnje i božićne pripreme.

Uz školske zadaće i marljivo učenje za uspješan završetak polugodišta, izrađivali smo razne ukrase kojima smo unijeli božićni duh u našu učionicu. Također, veliku pažnju posvetili smo pripremama za virtualnu Novogodišnju priredbu produženog boravka.

Sudjelovali smo u eko - natječaju “Od starog novo, za dar od srca” koji je pokrenuo Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost kako bi uoči nadolazećih blagdana motivirao učenike osnovnih i srednjih škola da za svoje najmilije osmisle od starih stvari maštovite božićne poklone i ukrase. Izradili smo dva ukrasa od jedne plastične boce. Naš projekt nazvali smo „UKRASI ZA (od) PET (ambalaže)“, a ukrase smo poklonili roditeljima.

Osim spomenutog projekta, sudjelovali smo i u otvorenju izložbe školskog projekta „Kaštanjer – prijatelj pčela“. Školski projekt nastao je kao dio većeg projekta Zelene Istre pod nazivom „Znanje za održivo djelovanje“. Na otvorenju izložbe recitirali smo pjesmu „Pčelice“ književnice Josipe Franjić Radulović.

Ukrase koje smo izradili,  lijepo smo zapakirali u pomno ukrašene vrećice.

Razgovarali smo o lijepim i onim manje lijepim trenucima u protekloj godini te napisali želje za iduću. Zajedničkim fotografiranjem završili smo prvo polugodište i s veseljem krenuli na praznike.

Pod opširnije možete pogledati našu malu galeriju radova.

Učiteljica Karla Gjuretek