2020-02-10 12:06:32

Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta, 27. siječnja.

Učenici  OŠ Kaštanjer prigodnom su izložbom obilježili Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta, 27. siječnja. Za potrebe izložbe učenici su se bavili istraživanjem povijesnih izvora, čitali su lektiru Dnevnik Ane Frank te su pogledali film u Kinu Valli, Dnevnik Diane Budisavljević (redateljice Dane Budisavljević).

Učenici su spremali izložbu ŠOA, HOLOKAUST - KAKO JE TO BILO MOGUĆE? čije su panele sa reprezentativnim, obrazovno primjerenim sadržajima u poučavanju o Holokaustu i zločinima protiv čovječnosti na hrvatskom jeziku  dobili od Yad Vashema, Memorijalnog svjetskog centra posvećenog žrtvama Holokausta iz Izraela.

Svaki je učenik imao priliku izraditi svog leptira uz poruke mira, tolerancije, nade, demokracije, ljubavi i prihvaćanje svih ljudi. Leptiri su izrađeni u znak sjećanja na svako stradalo dijete. Leptir - sa svojom pričom o ponovnom rođenju i transformacijom u život postaje sada simbol slobode i nove nade u neko bolje sutra (Pjesmu Leptir napisao je Pavel Friedman koji je bio zatvoren u getu Terezin te  ubijen 29.9.1944. godine u Auschwitzu).

U holu škole učenici su izložili i svoje tematske radove, plakate, likovne i literarne izloške koje su ostvarili unutar radionice obrade Dnevnika Ane Frank. Izložba je postavljena uz pomoć učenika i roditelja (članova Vijeća roditelja) te učitelja. Leptire su izrađivali učenici od 1. do 8. razreda dok je dio vezan uz poučavanje o Holokaustu nosio kao aktivnost 8.a i 7.b razred sa profesoricom Natašom Ilić Agatić.

O  Međunarodnom danu sjećanja na žrtve holokausta pogledajte pod opširnije, a slike o postavljanju izložbe u foto-galeriji.

   

 

27. siječnja 2020. - Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta

Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta proglašen je Rezolucijom Opće skupštine Ujedinjenih naroda iz 2005. godine, a obilježava se 27. siječnja, s ciljem očuvanja uspomene i odavanja počasti oko šest milijuna Židova, Roma i drugih naroda, stradalih u genocidu tijekom Drugog svjetskog rata.

Holokaust je dubinski potresao temelje civilizacije i ostavio neizbrisiv ožiljak u Europi dvadesetog stoljeća, a obilježja holokausta kao jedinstvene pojave zauvijek će imati univerzalno značenje. Predstavlja nesumnjivo najmračniji trenutak u našoj povijesti i potpunu negaciju humanosti, kao i svih kulturnih i civilizacijskih postignuća te temeljnih moralnih vrednota čovječanstva.

U 2020. godini, kada obilježavamo 75 godina od oslobođenja najvećeg nacističkog koncentracijskog logora Auschwitz–Birkenau, nažalost svjedočimo da su antisemitizam, i drugi oblici diskriminacije i govora mržnje, i dalje prisutni na europskoj i svjetskoj razini. Stoga je osobito važno sustavno educirati mlade naraštaje o patnji, ponižavanju i umorstvu milijuna nevinih žrtava te na taj način razvijati svijest o potrebi razvoja pluralističkih, demokratskih i inkluzivnih društava.

  

                                         

 


Osnovna škola Kaštanjer Pula