Međunarodni dan darivanja knjiga - 14. veljače -
Autor: Aleksandra Antonović Kadum, 12. 2. 2021.

Gradska knjižnica i čitaonica Pula poziva zainteresirane da se i u 2021. godini – godini čitanja, uključe u akciju prikupljanja slikovnica u Gradskoj knjižnici i čitaonici Pula koja se u povodu Međunarodnog dana darivanja knjiga održava pod geslom Čitam, dam, sretan sam – svoju knjigu daruj i tuđe srce obraduj.

Ova akcija održava se u okviru nacionalne kampanje Čitaj mi!, a svi koji žele sudjelovati mogu očuvane rabljene ili nove slikovnice donijeti u knjižnicu od 5. do 15. veljače.

Međunarodni dan darivanja knjiga obilježava se 14. veljače. Riječ je o volonterskom projektu kojim se želi potaknuti na čitanje i važnost darivanja, prije svega djece. Darivanjem svoje slikovnice ili knjige, uz objašnjenje zašto to radi i koliko će drugome to značiti, dijete uči ljepotu i važnost pomaganja te vrijednost knjige.

Obilježavanje Međunarodnog dana darivanja knjiga pokrenula je dječja autorica Amy Broadmoore 2012. godine. Njezina inicijativa je ubrzo pobudila interes zaljubljenika u knjige te se održava u brojnim zemljama diljem svijeta.

Ovom prigodom podsjećamo vas na nekoliko poražavajućih i alarmantnih činjenica: većina djece u zemljama u razvoju nema vlastitu knjigu, u Velikoj Britaniji trećina djece nema svoju knjigu, u Sjedinjenim Američkim Državama dvije trećine djece koja žive u siromaštvu ne posjeduju vlastitu knjigu, u Hrvatskoj svako treće dijete nema niti jednu slikovnicu i dječju knjigu.

Priključite se akciji jer svako dijete zaslužuje svoju slikovnicu i da mu se čita!

O knjižnici

KNJIŽNICA OŠ KAŠTANJER

Knjižnica je osnovana 1965. godine u sastavu škole. Iako je smještena u  manjem   prostoru, školsku knjižnicu  posjećuje velik broj učenika. Školske 2019/20. godine u knjižnicu je upisano 558 učenika iz 24 razredna odjela,  te djelatnici škole. Učenici su prošle školske godine  posudili  3849 knjige i slikovnice, a najbolji su čitatelji u nižim razredima škole. Svaki učenik škole ujedno je i član školske knjižnice.

Svi učenici mogu posuđivati knjige tijekom cijele nastavne godine. Poželjno je da učenik knjigu vrati u roku od 15 dana od dana kada je istu posudio kako bi knjiga bila dostupna drugim učenicima.

Članovi su dužni čuvati knjige od svakog oštećenja. Učenici mogu slobodno prolistati knjigu prije nego li se odluče za posudbu, ali je moraju vratiti na isto mjesto na polici. Ako učenik nije siguran kamo treba vratiti knjigu, treba je donijeti knjižničarki koja će knjigu staviti na njezino mjesto. Osim knjiga, u knjižnici možete pronaći i dječje časopise.

Bonton u knjižnici

Poštuj kućni red  i potrudi se biti tiho!

Pazi na knjigu i ne šaraj je!

Ne trgaj listove i ne izrezuj slike!

Ne podcrtavaj dijelove knjige!

Vrati knjigu čim si je pročitao!

Pazi na rok vraćanja!