Međunarodni dan dječjih prava
Autor: Aleksandra Antonović Kadum, 19. 11. 2020.

20. studenoga 1989. godine Generalna skupština Ujedinjenih naroda usvojila je Konvenciju o pravima djeteta, međunarodni dokument kojim se priznaju prava djece u cijelome svijetu. Konvenciju je potpisalo 196 država, čime je postala najbrže i najšire prihvaćen sporazum na području ljudskih prava u povijesti. Vlada Republike Hrvatske donijela je posebnu odluku kojom se na temelju notifikacije o sukcesiji od bivše države Hrvatska smatra strankom Konvencije o pravima djeteta od dana osamostaljenja, 8. listopada 1991. godine. Konvencija o pravima djeteta na jeziku prilagođenom djeci: https://www.unicef.org/croatia/sites/unicef.org.croatia/files/2019-11/CRC%20letak_11-19_web_FIN_1.pdf https://www.youtube.com/watch?v=sj4vwy6zOgY&feature=emb_logo
Prava preživljavanja (hrana, smještaj, stanovanje, zdravlje, životni standard).
Razvojna prava (razvoj, odgoj i obrazovanje, obitelj, kultura, identitet).
Prava sudjelovanja (donošenje odluka, druženje, izražavanje, pristup informacijama).
Prava zaštite od: zlostavljanja, zanemarivanja, izrabljivanja, mučenja, otmice, prostitucije.

Igra Čovječe, ispravi se

Ured UNICEF-a za Hrvatsku objavio je jedinstvenu online igru Čovječe, ispravi se koja je posvećena pravima djeteta. To je ujedno i prva igra u Hrvatskoj prilagođena slijepoj i slabovidnoj djeci. Zaigraj igru i kreni na zabavno putovanje kroz prava koja pripadaju tebi i svoj drugoj djeci na svijetu. Otkrij zašto su prava iznimno važna, koja je razlika između potreba i želja, kakva sve prava postoje i još puno toga na covjeceispravise.unicef.hr.

O knjižnici

KNJIŽNICA OŠ KAŠTANJER

Knjižnica je osnovana 1965. godine u sastavu škole. Iako je smještena u  manjem   prostoru, školsku knjižnicu  posjećuje velik broj učenika. Školske 2019/20. godine u knjižnicu je upisano 558 učenika iz 24 razredna odjela,  te djelatnici škole. Učenici su prošle školske godine  posudili  3849 knjige i slikovnice, a najbolji su čitatelji u nižim razredima škole. Svaki učenik škole ujedno je i član školske knjižnice.

Svi učenici mogu posuđivati knjige tijekom cijele nastavne godine. Poželjno je da učenik knjigu vrati u roku od 15 dana od dana kada je istu posudio kako bi knjiga bila dostupna drugim učenicima.

Članovi su dužni čuvati knjige od svakog oštećenja. Učenici mogu slobodno prolistati knjigu prije nego li se odluče za posudbu, ali je moraju vratiti na isto mjesto na polici. Ako učenik nije siguran kamo treba vratiti knjigu, treba je donijeti knjižničarki koja će knjigu staviti na njezino mjesto. Osim knjiga, u knjižnici možete pronaći i dječje časopise.

Bonton u knjižnici

Poštuj kućni red  i potrudi se biti tiho!

Pazi na knjigu i ne šaraj je!

Ne trgaj listove i ne izrezuj slike!

Ne podcrtavaj dijelove knjige!

Vrati knjigu čim si je pročitao!

Pazi na rok vraćanja!