2.mjesto- akcija Reciklirajmo u školi

Autor: Nada Crnković, 20. 10. 2014.

Posljednje 3 školske godine Zelena Istra u suradnji s donatorima (Grad Pula, TZ Grada Pule i Metis d.d.) i pulskim osnovnim školama uspješno provodi projekt RECIKLIRAJMO U ŠKOLI!, čiji je cilj kroz sustav natjecanja osnažiti znanje o selektivnom odvajanju otpada i recikliranju kod učenika, školskog osoblja i članova učeničkih obitelji.
Protekle 3 školske godine u projektu je sudjelovalo 11 osnovnih škola iz Pule.  Učenici su tijekom 3 školske godine SPASILI 52 STABALA I UŠTEDJELI 62.400 HL VODE I 124.774 KWH ELEKTRIČNE ENERGIJE.

1. mjesto: OŠ Tone Peruško Pula - osvojena nagrada - LCD PROJEKTOR I PLATNO
2. mjesto: OŠ Kaštanjer Pula - osvojena nagrada - DIGITALNA VIDEO KAMERA I pripadajuća memorijska kartica
3. mjesto: OŠ G. Martinuzzi Pula - osvojena nagrada - DIGITALNI FOTOAPARAT

Predstavnice OŠ Kaštanjer , Sara, Gaia i Donata, preuzele su nagradu u ponedjeljak, 20.10.  u OŠ Tone Peruška, koja je i priredila prigodni program. Digitalna video kamera će se koristiti  u dokumentiranju važnih događaja iz života naše škole.

I za kraj želimo naglasiti da projekt RECIKLIRAJMO U ŠKOLI! i u tekućoj školskoj godini (2014./2015.) ide dalje, što nas posebno veseli, jer smatramo da je škola kroz ovaj sad već četverogodišnji program shvatila i prihvatila da je i jedan mali korak, kao što je prikupljanje i recikliranje starog papira, dovoljan da pridonese očuvanju prirode i okoliša.

Prema saznanjima iz dugogodišnjeg rada s djecom, uočili smo da je od najveće važnosti za budućnost svake zajednice prvenstveno obrazovati mlađe generacije o važnosti očuvanja okoliša i prirode, što u konačnici doprinosi kvaliteti i povećanju razine zdravog načina života u zajednici - u ovom slučaju u gradu Puli. Iako se u obrazovnom programu za osnovne škole spominju i održivi razvoj i obnovljivi izvori energije i selektivno odvajanje otpada, praktični dio nastave nije sistematičan i uvelike ovisi o želji pojedinog učitelja/nastavnika ili škole, što ovim projektom već tri godine sustavno mijenjamo. U natjecanju sudjeluju svi učenici s ciljem da zajedničkim trudom i naporima postignu što bolje rezultate. Na taj smo način uključili i djecu koja inače ne sudjeluju u školskim aktivnostima i natjecanjima te kod istih razvili pozitivan natjecateljski duh i popularizirali vrijednost znanja.
Za odvoz starog papira zaduženi su volonteri Zelene Istre koji na poziv škola prikupljaju papira te ga odvoze u Metis d.d., gdje se mjeri količina prikupljenog papira, a rezultati potom upisuju u posebno izrađene tablice. Tablice potom objavljujemo na službenoj stranici projekta, odnosno šaljemo ravnateljima škola na mjesečnoj razini. Tijek natjecanja potpuno je transparentan te u svakom trenutku učenici i donatori mogu vidjeti koliko je papira prikupljeno u svakoj školi pojedinačno. Budući da sve škole nemaju jednak broj učenika, pobjednik svake godine određujemo prema koeficijentu, odnosno dijeljenjem ukupne količine prikupljenog papira s brojem učenika.

Za svoj trud i uloženi napor sve su škole adekvatno nagrađene nagradama po njihovom izboru, odnosno uporabnim predmetima (projektor/platno, fotoaparat, digitalna video kamera i sl. za prva tri osvojena mjesta) ili utješnim nagradama (godišnja pretplata na časopis, enciklopedija za školske knjižnice i sl. ) koji su im neophodni u održavanju redovne nastave. Sukladno tome u školi pobjednici svake godine održane su i završne svečanosti dodjele nagrada na kojoj sudjeluju učenici i školsko osoblje svih škola sudionica u projektu, donatori, voditeljica projekta te brojni novinari.Budući da je OŠ Tone Peruško Pula ostvarila najbolji rezultat u dvorištu škole održana je završna svečanost dodjele nagrada, kao i kratak, ali iznimno zanimljiv kulturno-umjetnički program. Između ostalog, ponajviše nam se svidjela predstava dramske skupine koja je prisutnima prikazala zašto je važno odvajati i prikupljati stari papir, odnosno što se u konačnici dobije njegovom reciklažom.
Projekt su školskoj godini 2013./2014. podržali: Grad Pula, Turistička zajednica Grada Pule i tvrtka Metis d.d. na čemu i ovom prilikom i zahvaljujemo.

« Travanj 2024 »