Terenska nastava drugih razreda i produženog boravka

Autor: Magdalena Matijaš, 25. 5. 2016.

Učenici drugih razreda i prvih razreda produženog boravka su u četvrtak, 19. svibnja posjetili NP Brijuni.

Učenici su brodom „Martinabela“ krenuli iz pulske luke i iza sebe ostavili amfiteatar i brodogradilište Uljanik na nekoliko sati.  Nastavili su plovidbom istočnog dijela Brijunskog arhipelaga koji se sastoji od 14 bisera sjevernog Jadrana. Uplovljavajući u luku Veli Brijun, dočekao ih je  stručni vodič. Prvi dio razgledavanja obuhvaća vožnju panoramskim vlakom s kojim se obilazi safari park u kojem  životinje žive, posjeduju egzotične nastambe gdje se vraćaju uvečer i za vrijeme lošeg vremena. U parku žive antilope, gazele, somalijske ovce, kozorozi, jednogrbe deve, lame, zebre, zebu, nojevi, te slon Lanka itd... Razgledali su  i arheološke iskopine Rimskog ljetnikovca iz prvog stoljeća, zaljev Verige, Bizantski Kastrum nastanjen od prije Krista do IX. st. Posjetili su  arheološki muzej, muzej balzamiranih životinja, crkvu Sv. Germana iz XV. st. Naučili su da se na Velom Brijunu nalazi bogati biljni svijet poput šuma, crnike, aleja čempresa, prastarih hrastova te  maslina stara više od 1600 god. Učenici su uživali u ambijentu mira i tišine gdje Vam glazba cvrkuta ptica opušta duh i tijelo.

Saznali su da su Brijuni rezidencija mnogih bivših predsjednika kao i sadašnje predsjednice. Učenicima se najviše svidio papagaj Koki, najatraktivniji stanovnik otoka. Koki je posebna vrsta papagaja koji žive do 100 godina i mogu naučiti pričati. Tako su imali priliku postaviti Kokiju nekoliko pitanja na koja im on zna dati odgovor. Puni dojmova učenici su se brodom vratili u pulsku luku.

« Ožujak 2024 »